IIKrajan

Česky se učí pomalu, ale poradit Moravákům s investicemi umí rychle.

Mark Harrison

Majitel poradenské firmy v oblasti financí

Na jižní Moravě se mi líbí hlavně kvůli lidem. Je tu minimální kriminalita a dobrý pivo za dobrou cenu. A mluvím o ní rád i v cizině.

Příběh
Mark Harrison

Brno jsem miloval opravdu od první chvíle. To, co mě tu už tolik let drží, je ale rodina, přátelé, práce, životní styl. Všechno je tady dobrý! Bylo lehké stát se krajanem.

Poprvé jsem sem přijel v listopadu. Bylo opravdu hodně sněhu, strašná zima a skoro půlnoc. Je to už šestnáct let! Ubytoval jsem se v hotelu Grand – tehdy se tak ještě nejmenoval a ráno jsem jel poprvé do práce. Ale měl jsem pocit, jako bych tu žil už dlouho. Říkal jsem si, že tohle je můj nový domov.

Před deseti lety jsem měl svatbu ve vile Tugendhat. Byl to krásný romantický den. Manželka měla dlouhé bílé šaty a šla po schodech z terasy dolů… Na ten pohled nikdy v životě nezapomenu. Bylo to prvního září 2012.

Na jižní Moravě se mi líbí hlavně kvůli lidem. Je tu minimální kriminalita a dobrý pivo za dobrou cenu. A mluvím o ní rád i v cizině. Snad stovkám lidí jsem už vyprávěl o tom, jak skvělý život se tady dá žít, a spousta z nich sem skutečně přijela. A zůstala. A jsou spokojení stejně jako já.

Dlouho jsem žil v Babicích nad Svitavou. Je tam jedna hospoda, jeden kostel a jeden obchod. Je to úplně jiný svět, než ve kterém jsem vyrůstal. Narodil jsem se v Londýně, mám ho rád, ale malé vesnice miluju. Moji sousedé byli a jsou zároveň i mými kamarády. Každé Vánoce pro ně vařím tradiční britskou večeři. Krocana a brambory s mrkví. Vracejí se každý rok, tak věřím, že jim to chutná.

Lidé na Moravě jsou přátelští. Právě díky svým známým jsem jižní Moravu poznal. Brali mě na výlety do Mikulova, Lednice, Valtic a na spoustu dalších míst. Líbí se mi moravská příroda, miluju procházky v lese. Mám rád to ticho a klid. A taky zpěv ptáků. Každé ráno slyším datla, občas tu proletí sova… To se v západním Londýně stát nemůže.

Jsem finanční konzultant. Radím firmám s tím, kde můžou ušetřit. Hodně cestuju, pracuju pro celý svět, ale i pro firmy tady na Moravě. Ve své podstatě jsem rád, že lidé kolem mě mluví anglicky, protože s češtinou trochu bojuju a mluvím jen trochu. Je to krásný jazyk, ale hodně náročný i na výslovnost. Pro mne je to velká výzva. Ale ve skutečnosti je to asi jediná výzva a nesnáz, kterou tu musím překonávat. Jsem za to opravdu vděčný.

Otevřete si Markův příběh…

Krajané z cizích krajů

Pocházíte z jiné země, ale doma jste na jižní Moravě? Pak hledáme právě ten váš příběh!

Krajané z Moravy

Manželé, manželky, lásky, přátelé, kolegové, kolegyně i vy jste součástí příběhu, který chceme vyprávět.