IIKrajanka

Ještě nezná všechny naše lidovky, ale její hlas roztančí celou Moravu.

Geraldine Schneider

Jazzová zpěvačka

Ještě nezná všechny naše lidovky, ale její hlas roztančí celou Moravu.

Příběh
Geraldine Schneider

Do Brna mě přivedla láska. S přítelem jsme se poznali na workshopu ve Slovinsku. Vyzkoušeli jsme si vztah na dálku, který skvěle fungoval, a mně bylo jasné, že chci jít za ním do Brna, nikam jinam. Pocházím ze Švýcarska. Jsem jazzová zpěvačka, koncertuju, učím zpěv. Jazz je to, co miluju. Jeho duchem a podstatou je improvizace, možnost experimentovat. Ta svoboda je pro mě zásadní.

Studovala jsem v Bernu, to je jedna ze čtyř možností, kterou v německy mluvící části Švýcarska máme. Často o té podobnosti názvů měst Bern a Brno vtipkujeme, že jsem to vlastně nedotáhla moc daleko. V Bernu má výuka jazzového zpěvu dlouhou tradici a v současné době je tam velká pozornost věnována třeba i elektronické hudbě a současné tvorbě. Tady v Brně je ta tradice mladší a řekla bych, že si stále hledá cestu. Jazzový zpěv učím na JAMU, taky jako soukromá učitelka, ale mojí snad nejoblíbenější činností je Vánoční sbor. Setkávají se tam lidé z Moravy, ale taky Slovenska, Itálie, Francie… Hudba nádherným způsobem spojuje a zpívat s více lidmi je nepopsatelný zážitek.

Na výuce zpěvu nejvíc miluju to, že lidem můžu ukázat ten potenciál, který v sobě mají. Najít to a hrát s tím. Hlas je totiž opravdu velký nástroj. Mezi výukou tady a ve Švýcarsku je jeden obrovský rozdíl, a sice jazyk. Musela jsem do hloubky pochopit, jak se čeština chová v puse, protože to je u každého jazyka dost jiné. Nejvýraznější je to, že čeština vzniká víc v krku, a na to musím brát při výuce ohled. A v osobním životě zase na emoce. Musela jsem se naučit, jak je vyjádřit ve správném kontextu, protože čeština je emocí plná!

Kromě rozdílného jazyku jsem se musela vyrovnávat s rozdílným přístupem k životu a povinnostem. Já mám ráda vše připravené, načas, ale tady na Moravě je to mnohem volnější. „Uvidíme, jasně, to uděláme…“ A vše se začíná zařizovat až dva týdny před akcí. Ve Švýcarsku už by to bylo určitě hotové. To byl pro mě trošku kulturní šok, ale zvykám si.

Díky svému příteli jsem se už na začátku svého života v Brně propojila se swingovou komunitou a taneční školou Swing Wings, což mi vneslo do života tolik dobrého. Díky nim můžu jazzový zpěv učit, mám žáky, prostor a dobré přátele. No a Morava je něco jako Swing Wings ve velkém měřítku. Lidé tady mají opravdu velká srdce. Věřím, že Češi mají specifický talent na hudbu. Když slyším moravskou folklorní hudbu, slyším i tu nádhernou duši a lásku. Cítím se tu víc doma než ve Švýcarsku. Volně a svobodně. Žít na Moravě pro mě znamená svobodu, víno, hudbu, přátelství.

Otevřete si Geraldin příběh…

Krajané z cizích krajů

Pocházíte z jiné země, ale doma jste na jižní Moravě? Pak hledáme právě ten váš příběh!

Krajané z Moravy

Manželé, manželky, lásky, přátelé, kolegové, kolegyně i vy jste součástí příběhu, který chceme vyprávět.