IIKrajan

Jeho jméno voní orientem, ale parfémy míchá na míru jižní Moravě.

Hassan Šejk

Majitel parfumerie (Alchymista)

Založil jsem tady v Brně vlastní parfumerii s trochu jiným konceptem, než je dnes běžné. 

Příběh
Hassan Šejk

Lidé na Moravě mají velké srdce. Jen trochu konzervativní. Potřebují člověku důvěřovat. Pokud si získáte jejich důvěru, stanete se součástí jejich světa. Mně se to podařilo díky našim zákazníkům. Stačil jeden spokojený člověk a ta důvěra už jen rostla.

Českou republiku znám od roku 2008, ale žiju tady od roku 2015. Přivedla mě sem láska! Moje manželka Anička. Když jsem poprvé uviděl Brno, byl jsem příjemně překvapený. Je to malé město, ale má velké kouzlo. Je jako mladá žena. V pátek party, v sobotu taky party a v neděli spí. Pak chvíli pracuje a zase zpátky na party. Líbí se mi tady moc!

Bývaly sice doby, kdy mně kvůli tomu, odkud pocházím nebo jak vypadám, lidé vyhazovali z tramvaje nebo nechtěli, abych žil ve společném domě. Bylo to hodně náročné. Děti dokonce používají manželčino české příjmení, protože ve škole to na ně doléhalo také. Mou bílou vlajkou míru jsou ale mí zákazníci. Nikdo si na mně nic nedovolí, protože moji zákazníci jsou místní a náš podnik milují. Stáli při nás i v době covidu a díky nim tu stále jsme.

Založil jsem tady v Brně vlastní parfumerii s trochu jiným konceptem, než je dnes běžné. Neprodáváme hotové vůně, ale lidé si tu vyberou ingredience, ze kterých jim namícháme parfém na míru. Podporujeme originalitu. V historii to není žádná novinka, jen se na tento způsob trochu zapomnělo. A lidem se to líbí. Jsou součástí toho procesu, součástí tvorby, a to je v dnešní době, kdy se většinou jen konzumují hotové produkty, vzácné.

Víte, proč jsem se začal pořádně učit česky? V roce 2019 ke mně přišel zákazník a vůbec jsem mu nerozuměl. Myslel jsem si, že je Němec. Mluvil jsem na něj anglicky a on mi řekl: „Jste v Brně, na Moravě, můžete, prosím, mluvit česky?“ Dnes je to náš přední zákazník a také můj blízký přítel. Čeština je bohatý jazyk. Mám stále problémy s gramatikou, chci mluvit lépe, a proto chodím na kurzy na Masarykovu univerzitu.

Každému, kdo by chtěl žít a podnikat v Brně, radím učit se jazyk, obklopit se místními lidmi a poznat místní zvyklosti. Brno má svůj charakter. Je to mladá žena, ale má jinou kulturu. Je důležité jí porozumět a respektovat ji, respektovat, respektovat. Život je pak mnohem jednodušší. Česká republika je pro mne druhý domov, ale Brno, to je Hassánkův pokoj.

Otevřete si Hassanův příběh…

Krajané z cizích krajů

Pocházíte z jiné země, ale doma jste na jižní Moravě? Pak hledáme právě ten váš příběh!

Krajané z Moravy

Manželé, manželky, lásky, přátelé, kolegové, kolegyně i vy jste součástí příběhu, který chceme vyprávět.