IIKrajan

Nenarodil se tu, ale pomohl na svět úspěšné moravské firmě.

Constantin Lungu

Manager brněnského startupu

Morava je, stejně jako Moldavsko, spojená s dobrým vínem. Moji rodnou zem mi připomíná i zdejší příroda a můžu tak opravdu říct, že se tady cítím jako doma.

Příběh
Constantin Lungu

Pocházím z Moldavska, ale od deseti let jsem žil s rodiči ve Španělsku, kde jsem potkal i svoji přítelkyni. Poznali jsme se v Madridu, bydleli spolu, ale během covidu jsme oba skončili v práci. Potřebovali jsme změnu a chtěli jsme začít znovu tady v Brně.

Moldavsko není v EU, proto bylo dost náročné všemožné papírování, ale už mám všechno. Teď se jen trošku potýkám s jazykem, ale každý den pracuji na tom, abych se v češtině zlepšoval. Chodím na kurzy, čtu knihy… Má přítelkyně pochází z Havířova a jejich nářečí je pro mě jako další nový jazyk! Tak se učím i hanácky. Ja su Constantin, jdeme rovno, tře, čtere…

Už ve Španělsku jsem pracoval pro českou startupovou firmu. Na startupech mě baví to, že se začíná v malém počtu lidí, kteří jsou něco jako rodina. A když se té společnosti daří a roste, je to nesmírně naplňující pocit. Tady na Moravě pracuji také pro český startup, který vyvinul a prodává software na pořádání událostí, a jdeme rychle dopředu! Máme víc a víc zákazníků, přestěhovali jsme se do většího prostoru a je to práce, která mě opravdu baví. Jsem rád v kontaktu s lidmi.

Kultura v práci je určitě vyšší než ve Španělsku. S kolegy máme hodně společných aktivit, zážitků. Práce je propojená s osobním životem velmi příjemným způsobem. Jen dny jsou tady ve srovnání se Španělskem tak krátké! V pět šest hodin odpoledne už je skoro čas jít do postele. První rok to bylo opravdu hodně znát, ale už si pomalu zvykám.

Tady v Česku většina lidí Moldavsko zná, ví, jaká je to země a kde leží. Ve Španělsku lidé často nevěděli vůbec nic. Snad je to i tím, že Morava je, stejně jako Moldavsko, spojená s dobrým vínem. Moji rodnou zem mi připomíná i zdejší příroda. Moraváci jsou navíc fajn lidi. Milí a přátelští. Někdo by mohl říct, že trochu příliš vážní, ale to je v pořádku. Nikdy jsem tu neměl problém. V šalině slyšíte tolik jazyků a lidé se navzájem respektují. Nemají potřebu se překřikovat nebo přesvědčovat o tom, kdo je lepší. Tenhle přístup je mi blízký a i to je důvod, proč tu žiju.

Otevřete si Constantinův příběh…

Krajané z cizích krajů

Pocházíte z jiné země, ale doma jste na jižní Moravě? Pak hledáme právě ten váš příběh!

Krajané z Moravy

Manželé, manželky, lásky, přátelé, kolegové, kolegyně i vy jste součástí příběhu, který chceme vyprávět.