IIKrajanka

Formoval ji rodný Kazachstán, ale ona dává do formy celou jižní Moravu.

Alice Musilová

Masérka

Dokud nebudeme dělat něco sami pro sebe a hýbat se, nikdo jiný nás nezachrání

Příběh
Alice Musilová

V Brně bydlím už dvacet pět let. Narodila jsem se v Almaty, hlavním městě Kazachstánu. Žila jsem svůj sen, ale jak se říká, změna je život a musela jsem se odstěhovat. Bylo mi sedmnáct. Rodiče se na nic neptali, sbalili nás a odvezli daleko od domova. Devadesátá léta byla totiž v Kazachstánu hodně divoká. Pomalu začínal státní převrat, naši rodinu kvůli tátově podnikání jedné noci přepadli a rodiče měli jednoduše strach o náš život.

Samozřejmě jsem se trápila. Přišla jsem o kamarády, možnost studovat na sportovním gymnáziu, o milovanou atletiku, trenéry, zkrátka o všechno a dlouho jsem se s tím nemohla vyrovnat. Měla jsem před sebou skvělou budoucnost sportovní trenérky a masérky, a najednou bylo všechno jinak.

Byla jsem cizí člověk v cizím městě. Navíc byl duben, v Kazachstánu už kvetly tulipány, ale tady sněžilo. Musela jsem se však nějak smířit s tím, že je to můj nový domov. Mentalitou jsou naštěstí Kazaši Moravákům podobní. Pohostinní, přívětiví. Rodiče tady sice koupili byt, ale na začátku jsme spali na podlaze, neměli jsme žádné vybavení. A v tu chvíli nám sousedé opravdu hodně pomohli. Hned přinesli matrace, polštáře, peřiny… Ale nebudu říkat, že všechno šlo jako po másle. Ne všichni nás samozřejmě vítali a ve škole jsem si taky zažila svoje.

V devadesátých letech tu zase tolik rusky mluvících a obecně cizinců nežilo. Na sportovní školu jsem jít nemohla, protože jsem neměla vyřízené přestupní dokumenty, takže jsem nastoupila do učení na prodavačku smíšeného zboží a některé holky mi daly dost zabrat. Vůbec jsem to nedokázala pochopit a trápilo mě to, protože jsem se s diskriminací nikdy předtím nesetkala. V Kazachstánu žije mnoho různých národností a nikdo to neřeší. Když jsem školu ukončila, pokračovala jsem dál s atletikou, přestěhovala jsem se do Brna a bylo to mnohem lepší. Nakonec se mi přece jen splnil ten můj sen. Jsem masérka.

Začínala jsem u sportovních masáží, ale během práce v brněnských lázních jsem poznala lidi s takovými fyzickými problémy, se kterými jsem se ještě nesetkala. Nedalo mi to a začala jsem hodně řešit nápravu pohybového aparátu. Chodila jsem na masérskou školu, kde jsem měla možnost setkat se se špičkovými maséry, a tyhle zkušenosti určily směr, kterým chci pokračovat. Pochopení systému lidského těla tak, abych mohla člověka, který je úplně rozbitý, zase postavit na nohy. Vždycky se snažím pomoci nejvíc, jak můžu.

Sport miluju a stojím si za tím, že je to kus zdraví. Dokud nebudeme dělat něco sami pro sebe a hýbat se, nikdo jiný nás nezachrání. Masáže tomu mohou jen pomoci. Regenerují, prokrvují a nastartují tělo. Ale kdo chodí na masáže, musí také sám něco dělat. Chodit do přírody, do posilovny, snažit se být aktivní. Lidé dnes mají velmi často problémy s lymfatickým systémem. Málo se hýbou, jsou věčně v práci, mají úplně zanedbaná těla. Proto jsem se rozhodla využít všechno, co jsem se o těle naučila ve sportu, a pomáhat prostřednictvím masáží lidem. To mě hluboce naplňuje a rozhodně nelituju ničeho, co se kdy stalo. Morava je můj domov. Mám tu manžela, děti, svůj život. Není co řešit.

Otevřete si Alicin příběh…

Krajané z cizích krajů

Pocházíte z jiné země, ale doma jste na jižní Moravě? Pak hledáme právě ten váš příběh!

Krajané z Moravy

Manželé, manželky, lásky, přátelé, kolegové, kolegyně i vy jste součástí příběhu, který chceme vyprávět.