Příběh
Anyas Ibrahima Saibu
Na Moravu mne před deseti lety přivedla láska. A je to opravdu dlouhá love story, se kterou jsem v životě nepočítal, a o to víc jsem šťastný. Svou manželku jsem potkal v Ghaně, odkud pocházím. Pracovala tam jako dobrovolnice. Přátelila se s ženou mého bratra a potkali jsme se u nich na večeři. Rozuměli jsme si a další dny jsme se potkali znovu. Byla nemocná a já ji vzal do nemocnice. Musela samozřejmě znovu na kontrolu a tak to všechno začalo. Odjela pak zpátky do České republiky, ale po roce za mnou přijela na návštěvu a pak podruhé a potřetí, a to už jsme byli zamilovaní až po uši a věděli jsme, že musíme udělat nějaké rozhodnutí. Požádal jsem ji tedy o ruku. Přijala a v Ghaně jsme se vzali.
Když jsme promýšleli náš společný život, rozhodli jsme se, že budeme žít v České republice. Pro moji rodinu a přátele to bylo těžké, ale samozřejmě mi to přáli. Většina lidí v Ghaně a obecně v Africe sní o životě v Evropě. Ale já jsem neměl nejmenší tušení, jaké to bude. Evropu jsem znal jen z novin a časopisů. Dokázal jsem si představit zkrátka jen vysoké budovy.
Letadlem jsem pak letěl úplně poprvé! Přistál jsem ve Vídni a do Brna jel autobusem. Manželka na mě čekala a pamatuji si, že domů jsme se dostali tramvají. To bylo další z mnoha poprvé. Naštěstí bylo alespoň léto. Šli jsme ven, do města na Masarykovu ulici a kolem byly ty vysoké budovy, které jsem znal z fotek. Říkal jsem si: „Wow, opravdu jsem v Evropě!”
První věc, kterou jsem chtěl udělat, bylo najít si práci, ale oficiálně to nešlo hned. Měl jsem tak alespoň tři měsíce čas na poznávání manželčiny rodiny. Jsem jim velmi vděčný za podporu. I díky nim jsem se tu mohl začít cítit jako doma. No a po třech měsících jsem našel práci elektrotechnika, kterou dělám dodnes. Čeština pro mě byla a je hodně těžká, ale snažím se. Na začátku jsem samozřejmě znal jen dobrý den a děkuju, ale manželka se do toho pustila a sama mě začala učit. Nebojím se mluvit, a to ani v práci. I když vím, že něco řeknu špatně, nevadí mi to. Kolegové mě opraví. A nejlepší učitelky jsou samozřejmě naše dvě dcery.
Čechy se mi líbí, ale jižní Moravu mám opravdu rád, protože je tady teplo! A je tu příjemný klid a milí lidé. Možná mám štěstí, ale nikdy jsem tu s nikým neměl problém. Po Ghaně se mi stýská, moje rodina tam je veliká. Mám sestry a bratry, dohromady je nás osm. Naštěstí existuje Skype a videohovory a můžeme spolu být v kontaktu. Jinak bych si to ani nedovedl představit. Ale už to není doma. Doma jsem teď tady.
Otevřete si Ibrahimův příběh…